Družinový výlet do Jihočeského muzea v Č. Budějovicích

30. 3. 2016

Ve středu 23. března 2016 se uskutečnil výlet do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.  Tentokrát jsme se zúčastnili dvou edukačních programů u příležitosti nadcházejících velikonočních svátků. Téma edukačního programu: „Hody, hody, doprovody …“

Cílem edukačního programu bylo seznámit děti s velikonočními lidovými zvyky, hlavními symboly Velikonoc a velikonoční dobou v kontextu liturgického roku. Nejprve jsme si s dětmi prohlédly výstavu, týkající se Velikonoc, průvodkyně z muzea nám vše podrobně vysvětlila. Poté jsme se odebraly na druhou část edukačního programu, který se týkal výroby tradičního velikonočního pečiva – velikonočních jidášů. Děti si samy zpracovaly těsto, vytvarovaly si, co se jim líbilo, poté pomazaly mašlovačkou namočenou v rozšlehaných žloutcích a poté již připravené dílo daly na plech. V době, kdy se jim jidášky pekly v troubě, si děti vyplňovaly velikonoční kalendář, kde si zopakovaly, co již slyšely ve výkladu v průběhu výstavy. Nalepovaly a tvořily, výsledné kalendáře se moc povedly! Zbyla ještě chvilka, tu děti využily na výrobu velikonočních zápichů. Kdo nestihl a chtěl dodělat, mohl dodělat odpoledne ve družině. Poté už děti netrpělivě čekaly na své upečené jidášky! Připravené byly pro každého malé pytlíčky, děti si mohly vlastnoručně upečené jidášky odnést domů a podarovat i své blízké.

Edukační program v muzeu skončil po 10 hodině. Měly jsme tedy ještě dostatek času, než nám pojede autobus zpět do Střížova a čas jsme využily procházkou do Stromovky a děti si užily na dětském hřišti.

Ve Střížově jsme si daly vynikající oběd a potom jsme se se zbytkem dětí podívaly na francouzský film z druhé světové války o malém chlapci a jeho psu „Bella a Sebastian“.

Byl to opravdu vydařený den před nadcházejícími velikonočními prázdninami!

Bc.Hedvika Jechová, vychovatelka ŠD

P.S. Fotografie postupně přidáme do fotogalerie (výběr) a na Rajče (všechny).