Projekt ŠD - Jan Hus a Husité

29. 11. 2015

Výlet se uskutečnil 16. listopadu 2015. Již v družině jsme děti rozdělili na 5 barevných skupin. Každý vedoucí měl medaili s příslušnou barvou a "velel" svým práčatům. S dětmi jsme vyrazily okolo 8h ráno od školy směr Lomec. Z Lomce poté lesní turistickou cestou do Nové Vsi. Cestou lesem již děti začaly plnit úkoly. Úkoly se týkaly všeobecného přehledu a látky, probírané ve školním vyučování. Takže jsme se jich mimo jiné ptaly na planety, v angličtině vyplňovaly do křížovky barvy, součástí byla i sportovní příprava - skákání přes švihadlo aj. Za každý úspěšně splněný úkol každá skupina dostala písmenko. Celkem musely děti nasbírat 30 písmen, ze kterých poté složily klíč, který sloužil k tomu, aby mohly najít slíbený poklad. Z Nové Vsi jsme potom vlakem jeli 2 zastávky a z Radostic jsme šli opět pěšky do Trocnova - rodiště Jana Žižky. V Trocnově se děti opět rozdělily na skupiny podle barev a tentokrát bylo jejich úkolem hledat schované otázky, na které opět musely odpovídat. Tentokrát se otázky týkaly deseti informačních panelů s tématem Husitství. Všechna družstsva splnila úspěšně!!!!! Cesta zpět utekla jako voda, děti byly již unavené, proto jsme k návratu využili výdobytek moderní civilizace - autobus - a trochu se svezli. Z Nové Vsi jsme tedy došli pěšky do Borovnice a odtud už jsme autobusem dojeli až do Střížova. Ve Sřížově děti potom čekal závěrečný a ten nejdůležitější úkol - najít slíbený poklad!!!! Indicie zněla - "Poklad hledej pod národním stromem!". A  jak známo, střížovská náves je lip plná, proto jsme to dětem trochu ztížili a ty samozřejmě nevěděly, jaký strom je ten pravý..... Ale jak je již všem známo, vše dobře dopadlo, jak pro děti, tak pro poklad..... Poklad byl objeven a děti nasyceny ........ v pokladu byla jablka a bonbony pro každého. To byl hezký závěr našeho celodenního putování po stopách Husitství v našem okolí. Počasí se nám opravdu vydařilo, děti se nám podařilo trochu unavit a celkový dojem byl myslím pro všechny výborný a veskrze pozitivní! Určitě v podobných projektech budeme pokračovat, protože se tam děti i paní učitelky poznají lépe, než ve školních lavicích. Fotografie naleznete ve složce Fotoalbum a dále na Rajčeti.

Bc.Hedvika Jechová, vychovatelka ŠD